MĚJTE SE V MEJTĚ

MĚJTE SE V MEJTĚ

Starobylé město ve východních Čechách je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších sídel Pardubického kraje. Vysoké Mýto se může pochlubit bohatou historií, mnoha unikátními památkami a pestrým společenským životem. Každoročně je zde pořádáno množství kulturních akcí (například Čermákovo Vysoké Mýto, Týden hudby, Městské slavnosti, Sodomkovo Vysoké Mýto), kde se společně mohou setkávat návštěvníci města i jeho obyvatelé.

Vysoké Mýto bylo založeno kolem roku 1262 králem Přemyslem Otakarem II. na obchodní stezce vedoucí z Čech na Moravu. Město chránilo hradební opevnění se třemi vstupními branami – Litomyšlskou, Pražskou a Choceňskou, které se dochovaly dodnes.

I v dnešní moderní době návštěvníky uchvátí pravidelný půdorys centrálního náměstí o rozměrech 130 x 150 metrů. Výjimečnost největšího čtvercového náměstí v ČR spočívá v jeho rozloze. Ta činí téměř dva hektary. Nezaměnitelný je však i systém ulic, jež začínají v rozích náměstí a ve středu jeho stran.

Roku 1307 král Rudolf Habsburský stanovil pět měst, která měla přispívat na životní potřeby jeho manželky královny Elišky Rejčky. Vysoké Mýto se tak stalo královským  věnným městem a zůstalo v držení českých královen až do novověku.

Ve své dlouhé historii město prožívalo doby slávy, rozkvětu a blahobytu, ale na jeho podobě se podepsaly i zničující požáry a cizí vojska. Od poloviny 19. století zde sídlila početná vojenská posádka československé armády. V roce 1968 obsadila třetinu města sovětská okupační armáda. Ta zde po svém odchodu roku 1990 zanechala obrovské materiální škody. Ze šedého a poničeného města se Vysoké Mýto postupně vzpamatovalo a rozkvetlo do současné podoby.

Dvacáté století navždy vtisklo městu nesmazatelnou pečeť světa motorů. V jeho první polovině přinesla Vysokému Mýtu věhlas firma Carrosseria Sodomka, kterou vlastnil skvělý designér a karosář Josef Sodomka. Firma svými vozy proslavila Československo ve 30. a 40. letech po celém světě. Na tuto tradici nyní navazuje významný výrobce autobusů Iveco Czech Republic, a. s.

Proč byste se měli vypravit právě k nám do Vysokého Mýta? Odpověď je jednoduchá: „Dvouhektarové čtvercové náměstí jinde v České republice nenajdete“. Náměstí může být i vaším místem startu k toulání se uličkami, které nabízejí kulturní skvosty, dovedou vás ke sportovištím i do přírody. Zavítejte do města s pestrou automobilovou tradicí, města bran a věží.

Image
Image
Image
ATIC - logo
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Provoz Turistického informačního centra je financován z rozpočtu města Vysoké Mýto. Pardubický kraj poskytl dotaci z programu „Podpora činnosti a provozu turistických informačních center v Pardubickém kraji".

logo infocentra

Turistické informační centrum 

náměstí Přemysla Otakara II. 96
Vysoké Mýto, 566 01
 
tel.: 465 466 112
e-mail: infocentrum@vysoke-myto.cz
web: infocentrum.vysoke-myto.cz

Provozní doba

Po - Pá: 8:30 - 17:00
So, Ne, svátky: 9:00 - 17:00 (květen - říjen)
So, Ne, svátky: 10:00 - 17:00 (listopad - duben)